ИСТОРИЯ

Град Созопол е разположен на живописен полуостров в южната част на Бургаския залив, на около 35 км от Бургас. Градът е с население около 5000 души. Той е един от най-старите градове по българското Черноморие и един от най-популярните морски курорти в страната. Красивият Стар град и романтичната му атмосфера привличат много туристи от цял свят.

Археологическите проучвания доказват повече от 7 хилядолетия културна традиция. Първите селища в Созополския залив възникват в епохата на неолита в края на 6-ото хилядолетие пр.Хр. В 610 г. пр.Хр. преселници от малоазийския град Милет основават на Созополския полуостров град-държава, наречена Аполония. Още в първите векове на съществуването си Аполония претърпява забележителен разцвет. През V век били издигнати здрави крепостни стени и монументални обществени сгради. Античните автори споменават храма на Аполон Лечител с колосалната, висока 13 метра статуя на бога. През 72 г. пр.Хр. Аполония е завладяна от легионите на римския пълководец Марк Лукул. Градът е опожарен и разграбен и прочутата статуя на бог Аполон е отнесена в Рим като военен трофей.

През I век сл.Хр. градът е възстановен, а след превръщането на Тракия в римска провинция градът продължава да съществува като пристанищен център. След приемането на християнството за официална религия градът е наречен Созополис, в съответствие с новите християнски догми.

През V – VI век Созопол е опасан с нови крепостни стени, запазени днес в руини, които могат да се видят в южната и югоизточната част на полуострова. За първи път градът влиза в границите на България, когато е превзет от войските на хан Крум през 812 г. Средновековният Созопол е епископски център с повече от 20 църкви и 5 манастира. От средновековната архитектура до днес са запазени руините на манастирския комплекс на остров Св. Иван – X – XVII век, базиликата в центъра на Стария град и част от

манастира „Св. Апостоли” на нос Скамний в североизточната част на Стария град.

През 1974 г. Старият град на Созопол е обявен за музей. Около 180 жилищни сгради от средата на XVIII и началото на XIX в. оформят облика на резервата. Къщите в Стария град са изградени от камък и дърво и принадлежат към т.н. черноморски архитектурен тип къщи. Сред по-известните са: Къща на Мариета Стефанова, Къща на Креаноолу, Къща на Тодор Загоров, Къща на Куртиди, Къща на Димитри Ласкаридис и други.

Интересни обекти за посещение са Археологическият музей и Художествената галерия. През 2010 г. при археологически разкопки на близкия остров Св. Иван бяха открити мощите на св. Йоан Кръстител. Днес ценната реликва се пази в храм „Св. св. Кирил и Методий” и привлича поклонници от цял свят. Старинният Созопол с мощите на Йоан Кръстител бе победителят в класацията “Чудесата на България” през 2011 г.

РАЗВЛЕЧЕНИЯ

В Созопол има два плажа – централен и Харманите, а недалеч са плажовете на къмпингите „Златна рибка” и „Каваците”. По плажовете може да се практикуват различни видове морски спортове – каране на джет, сърф, плажен волейбол, разходка с лодка, риболов.

Недалеч на юг се намира и резерват Ропотамо, обхващащ устието на едноименната река. Там се предлагат разходки с лодка по реката и наблюдение на интересни видове птици и растения.

Само на някалко минути от града с кола или с организиран безплатен градски транспорт се намира Замъка – Влюбен във вятъра в с. Равадиново. В непосредствена близост е и Аквапарк “Нептун”.

ФЕСТИВАЛИ

Празниците на изкуствата “Аполония” е голям български фестивал, който се провежда ежегодно в края на лятото в морския град Созопол. Негов основен организатор е Фондацията за изкуство “Аполония”, създадена през 1991 г. Първото издание на фестивала на изкуствата се провежда през 1984 г. Продължителността му е 10 дни, като през това време могат да бъдат видени над 70 събития – театрални представления, концерти на открито, камерни и джаз концерти, прожекции на филми. В Художествената галерия в Стария град се организират изложби и литературни вечери като част от събитието. Провеждат се майсторски класове по различни специалности – пеене, пиано, джаз импровизации, театрални школи. Във всички категории винаги присъства и детското творчество.

На “Аполония” гостуват български и чуждестранни изпълнители и състави от световна класа. Театралната програма предоставя възможност на любителите на театъра да видят селекция от най – новите и най – добри спектакли.
 От създаването си фестивалът е представил в Созопол изложби на повече от 150 именити
български художници и фотографи, организирал е литературни вечери на десетки автори – поети и писатели от различни поколения.

Всяка година програмата на Празниците на изкуствата включва и панорама на българското документално и игрално кино. Голяма част от филмите са премиери.

„Sozopol Fest“ е плажен фестивал за хаус и фънки музика, който се провежда в началото на лятото на плажа на къмпинг “Градина”. Участие вземат наши и чужди изпълнители. В дневната част на Sozopol Fest посетителите имат възможност да се научат или да упражнят своите kite, windsurf  и  wakeboard умения, да разпуснат в chill – out зоните или да открият още много други забавления, които се случват в рамките на фестивала.
Международен детски фестивал “Созополска панорама”:  Фестивалът е уникална среща на изпълнители от различни жанрове на музикалното и танцово изкуство.

“Музите” международен младежки фестивал на изкуствата:  конкурсната програма на фестивала включва големи публични, музикални и танцови концерти в Амфитеатъра, изложби и театри, атрактивни дефилета из старинния град, анимации и забавления.

“Монтфиз Арт Фест” – уъркшопи по актьорско майсторство за любители, студенти и кандидатстуденти.
Фестивал “Созополис”: Включва събития от различни сфери на изкуството – концерти, арт акции, игри и забавления. Иновативното културно събитие, включващо разнообразни по жанр творчески дейности.

Международен франкофонски фестивал “Солей”: включва културни събития и концерти на съвременна френскоезична музика. 

Лятна академия на изкуствата- БЪДЕЩЕТО Е ШАНСА НА СВЕТА
За Лятна Академия на изкуствата бъдещето са младите таланти, които участват в организираните майсторски класове в различните видове изкуства.
Творци, педагози и  артисти разнищват нишките на творческата си душа-
Georgi Spasov, Petko Radev, Kevork Mardirossian, Анатоли Кръстев и Атанас Кръстев, Маргарита Калчева, Мария Принц, Бинка Добрева, Касиел Ноа Ашер, Вяра Николова, Силвия Илкова…….

Международен фестивал на младите математици

В края на лятната ваканция най-добрите математици на България се събират в Созопол. Фестивалът е не само богат на хубави математически задачи, но и носи много емоции. По време на тези приятни дни край морето се срещат най-силните математически отбори от страната и мерят сили в „Математически боеве“ и в многоезичното състезание „30 задачи на 30 езика“. Тези състезания са едни от най-любимите на учениците и им оставят незабравими спомени

Фестивал “Хармония и сила”

WINE FEST SOZOPOL- ДИОНИСИЕВИ ДНИ

Седмица на детето край морето

Фестивал на старите занаяти

На 17 юли Созопол празнува Денят на Света Марина- патронния празник на града!!!